Nagrody i wyróżnienia

2015 rOK

ZDOBYCIE TYTUŁU
 "NAJPIEKNIEJSZA WIEŚ OPOLSKA"


2012 rok

NAJLEPSZY PROJEKT ODNOWY WSI

"Najlepszy projekt odnowy wsi" stanowił piątą kategorię konkursu w ramach programu "Odnowa wsi". W tej kategorii brało udział dwanaście projektów, a nagrodzonych zostało aż 4 laureatów. Pierwsze miejsce zajął projekt "Poznaj zabytki Zagwiździa" otrzymując nagrodę 8 tys. zł. Na drugim miejscu uplasował się projekt wsi Rozmierz z nagrodą 6 tys. zł. Trzecie miejsce zdobyła "Wiata biesiadna w centrum wypoczynku i integracji" (Bukowo, gmina Murów) oraz "Chatka pod brzozami" (Wojciechów, gmina Olesno). Za trzecie miejsce organizatorzy dostali nagrody po 4 tys. zł.

Wręczenie nagród miało miejsce  15 września 2012 r. w miejscowości Kórnica, która zdobyła pierwsze miejsce w kategorii " Najpiękniejsza wieś".
Zaproszeni goście
Nagrodzeni i laureaci
List gratulacyjny
Pamiątkowy talerz z dedykacją dla zwycięzców
Puchar za zajęcie I miejsca
Osoby zaangażowane w projekt

ZŁOTA ODZNAKA 
ZA OCHRONĘ NAD ZABYTKAMI

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Opolu z udziałem Wojewody Ryszarda Wilczyńskiego odbyło się okolicznościowe spotkanie promotorów kultury i dziedzictwa narodowego. Najbardziej zasłużonym osobom ratującym zabytki w regionie wręczono złote i srebrne odznaki. 

20 kwietnia 2012 r ks. Alfred Skrzypczyk został odznaczony przez Wojewodę Ryszarda Wilczyńskiego złotą odznaką "Za opiekę nad zabytkami". Srebrną odznakę ks. Skrzypczyk otrzymał w roku 2003.

Ks. Alfred Skrzypczyk otrzymuje złota odznakę

2011 rok

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA - 
"KAMIENIE MILOWE"

I nagroda w konkursie "GRAJ W DZIEDZICTWO" W niedzielę, 18 września 2011 roku na terenie kompleksu zabytków w Zagwiździu odbyły się Europejskie Dni Dziedzictwa. Tego dnia kościół parafialny i kompleks zabytków młotowni stanowił główną atrakcję. W tym dniu również została przeprowadzona edukacyjna gra terenowa pt. "Poznaj zabytki Zagwiździa". Grę samodzielnie przygotowała grupa młodzieży gimnazjalnej w ramach konkursu "Graj w dziedzictwo - Kamienie Milowe" organizowanego przez Centrum Edukacji Narodowej i Narodowy Instytut Dziedzictwa. 

Wielkie zaangażowanie młodzieży i pomoc dorosłych opiekunów przyczyniło się do zdobycia pierwszej nagrody w przedziale wiekowym 13-15 lat.

Gratulujemy!

Gra "Poznaj zabytki Zagwiździa"ma na celu przybliżenie uczestnikom miejsc, wydarzeń i ludzi, którzy mieli istotny wpływ na powstanie i rozwój Zagwiździa, co doprowadziło do poprawy statusu społecznego i standardu życia ludności. Gra uwrażliwia uczestników na rolę historii, jako "nauczycielki życia", która uświadamia nam kim jesteśmy, skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. 

Relację z prezentacji tworzenia gry można zobaczyć tutaj:


Dyplom dla zwycięzców
Twórcy i uczestnicy gry terenowej
Jedna z drużyn uczestnicząca w grze
Twórcy gry terenowej przy pracy

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY 
pw. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA 
W ZAGWIŹDZIU 
WYRÓŻNIONY W KONKURSIE 
"ZABYTEK ZADBANY 2011"

Dnia 29 marca 2011 r. została rozstrzygnięta kolejna edycja konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - ZABYTEK ZADBANY. W kategorii A (ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu) przyznano jedną nagrodę (laureat) oraz trzy nominacje (wyróżnienia). Wśród wyróżnionych znalazł się zabytkowy kościół parafialny w Zagwiździu. Wręczenie nagród odbyło się 15 kwietnia 2011 r. w Gnieźnie.

Laureat i wyróżnienia w kategorii A:
Laureat: Kaplica św. Marii Magdaleny w Karniowicach

Wyróżnienia:
Bazylika Wniebowzięcia NMP w Starej Wsi k. Brzozowa
Kościół parafialny NSPJ w Zagwiździu
Kościół MB Królowej Polski w Iwęcinie

Gniezno - uroczystość rozdania nagród
Laureaci i zaproszeni goście
Ks. A. Skrzypczyk w gronie laureatów
Ks. A. Skrzypczyk przyjmuje gratulacje
Kościół wyróżniony nagrodą "ZABYTEK ZADBANY"
      
W Gnieźnie dodatkowo ks. Alfred Skrzypczyk został wyróżniony Dyplomem Laureata za kompleksowe prace przy zabytkach. Kościół w Zagwiździu jest już drugim obiektem, który dzięki staraniom ks. Skrzypczyka został uhonorowany tytułem "Zabytek zadbany". Pierwszy, zabytkowy drewniany kościół w Kozłowicach tytuł ten zdobył w roku 2006. Ks. Alfred Skrzypczyk w tej parafii był w latach 1986 - 2007.

Dyplom laureata. Gniezno 2011.
Odrestaurowane wnętrze zabytkowego kościoła w Kozłowicach
Zabytkowy kościół w Kozłowicach. Laureat "Zabytek Zadbany 2006"

2010 rok

 "ANIMATOR KULTURY"

W niedzielę, 14. 11. 2010 r. w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu miało miejsce wręczenie nagród dla Animatorów i Twórców Kultury Województwa Opolskiego.
Dwunastka artystów, działaczy oraz osób dbających o dziedzictwo kulturowe opolskiego regionu otrzymało nagrody i statuetki Opoliensi Arte Laureato.
Jednym z laureatów został ks. Alfred Skrzypczyk, proboszcz parafii w Zagwiździu.

Laureaci w towarzystwie marszałka Józefa Sebesty oraz wicemarszałek Teresy Karol
 (foto  Mariusz Jarząbek)
Ks. A. Skrzypczyk odbiera statuetkę z rąk pani wicemarszałek Teresy Karol
Statuetka Opoliensi Arte Laureato


Dyplom dla proboszcza

2009 rok

"ZAGWIŹDZIE-sz Z ZACHWYTU"

Po raz drugi Fundacja Wspomagania Wsi przyznaje Radzie Parafialnej dotację w wysokości 3 000, 00 zł na realizację dwutygodniowych wakacji dla dzieci i młodzieży w ramach konkursu "Pożyteczne wakacje 2009" pod hasłem "Nasza wieś najpiękniejsza"
Tym razem pożyteczne wakacje zrealizowano nie tylko w ogrodzie, ale także wokół kościoła i na cmentarzu parafialnym. W ramach projektu posadzono ponad 180 drzewek i krzewów, m.in. klony palmowe, jarzębiny, bzy, złotokapy, świerki, tuje, derenie, śnieguliczki i pęcherznice.
Pożyteczne wakacje to nie tylko piękna forma edukacji dzieci i młodzieży, to również naprawdę wielki pożytek dla otaczającej nas przyrody, dzięki której "nasza wieś najpiękniejsza" staje się najpiękniejsza z dnia na dzień.

Uczestnicy projekty. W tle mury kościoła.
Prace na cmentarzu. Segregowanie roślin.

"MÓJ OGRÓD"

W lipcu na łamach Nowej Trybuny Opolskiej czytelnicy wybrali najpiękniejsze ogrody Opolszczyzny. Ogród mieszkańców Zagwiździa zajął drugie miejsce.
"OPOLSKIE KWITNĄCE"
9 listopada 2009 r. zakończyła się pierwsza edycja konkursu „Opolskie kwitnące”, zorganizowanego przez
Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Konkurs miał zachęcić mieszkańców do aktywnego udziału w tworzeniu swego otoczenia, wpływania na
wygląd estetyczny okolicy, wzmocnić poczucie przynależności do społeczności lokalnej.
Jego pierwsza część odbyła się na szczeblach gminnych. Samorządy lokalne dokonały wstępnej weryfikacji i nadesłały swoje kandydatury na szczebel wojewódzki. W sumie jury dokonało oceny 57 obiektów w
siedmiu kategoriach: wspólnota lokalna, obiekt prywatny, obiekt rekreacyjno-sportowy, obiekt hotelowo-gastronomiczny, obiekt użyteczności publicznej, obiekt socjalny, przedsiębiorstwo.

W kategorii obiekt rekreacyjno-sportowy - I miejsce otrzymał ogród botaniczny w Zagwiździu, wyróżnienie zaś Plac Daszyńskiego w Opolu. Jury podkreśliło estetykę oraz sposób zagospodarowania otoczenia, utrzymanie zieleni, funkcjonalność zastosowanych form oraz technik ukwiecenia.

Laureaci oprócz pamiątkowych dyplomów i statuetek otrzymali bony pieniężne upoważniające do zakupów w jednym z opolskich centrów ogrodniczych.

Ks. proboszcz A. Skrzypczyk odbiera nagrodę
Zbliżenie dedykacji na statuetce 
"Kwitnące Opolskie" w Zagwiździu

"KWITNĄCA WIEŚ OPOLSKA -
 TURYSTYCZNE NIEZAPOMINAJKI"

We wrześniu 2009 roku ogród botaniczny w Zagwiździu otrzymuje kolejną nagrodę.
Kluczborsko-Oleska Lokalna Organizacja Turystyczna „Niezapominajki” przyznaje III nagrodę w konkursie na najbardziej „kwitnący” gospodarczo i kulturalnie obiekt turystyczny położony na terenie wiejskim w województwie opolskim.

Pani Anna Kuczera odbiera nagrodę za "Turystyczne niezapominajki"


Widokówka przedstawiająca ogród w Zagwiździu wydana
przez Kluczborsko-Oleską Lokalną Organizację Turystyczną
2008 rok

" PROBOSZCZ ROKU"

Nowa Trybuna Opolska ogłasza plebiscyt na proboszcza i parafię roku. W jego finałowej części czytelnicy nto oddali prawie 54 tyś. głosów.

Ze wszystkich kandydatów wyłoniono 5 finalistów:
ks. Franciszek Drenda
ks. Bernard Mocia (Ostrożnica)
ks. Piotr Buczyk (Ochodze)
ks. Alfred Skrzypczyk (Zagwiździe)
ks. Norbert Dragon (Opole Groszowice)

Laureaci otrzymali pamiątkowe birety, nawiązujące do logo plebiscytu, dyplomy oraz albumy ufundowane przez opolskie Wydawnictwo Świętego Krzyża o krakowską oficynę Biały Kruk.

Na zdjęciu księża (od lewej): N. Dragon, A. Skrzypczyk, F. Drenda, B. Mocia,  P. Burczyk
"WAKACJE W ZAGWIŹDZIU"

Fundacja Wspomagania Wsi z Warszawy przyznała dotację w wysokości 3 000, 00 zł na zorganizowanie wakacji dla dzieci i młodzieży w ramach konkursu "Pożyteczne Wakacje 2008" pod hasłem "Nasza wieś najpiękniejsza".
Pożyteczne wakacje w ogrodzie trwały dwa tygodnie. W tym czasie wykonano prace pielęgnacyjne, remontowe i konserwacyjne. Posadzono 140 roślin, w tym: 30 rododendronów, 30 azalii wielokwiatowych, 35 azalii japońskich, 10 magnolii oraz 45 roślin skalnych. 
Wakacje w ogrodzie były miłym i pożytecznie spędzonym czasem w gronie sympatyków przyrody.


Uczestnicy "Pożytecznych wakacji 2008"
Prace pielęgnacyjne w ogrodzie